KPSS · Maliye
Maliye Politikası
ÖSYM'nin yayımladığı konu dağılımına göre bu konu Maliye testinin yaklaşık %15'ini oluşturur (40 sorunun yaklaşık 6 sorusu).
- 6sınavda soru (yaklaşık)
- 12anlatım bölümü
- 20soru bankasındaki soru
- 33öğrenme hedefi
Bölümler
- 1. Maliye Politikasının Tanımı ve Araçları
- Maliye politikasını tanımlamayı
- Maliye politikası araçlarını para politikası araçlarından ayırt etmeyi
- Kamu harcaması ile transfer harcamasının toplam talebe etki yolunu açıklamayı
- 2. Maliye Politikasının Amaçları
- Maliye politikasının dört amacını sıralamayı
- Bir uygulamanın hangi amaca hizmet ettiğini ayırt etmeyi
- Amaçlar arasındaki çatışmayı örneklemeyi
- 3. Genişletici ve Daraltıcı Maliye Politikası
- Genişletici ve daraltıcı politikanın araçlarını ayırt etmeyi
- Enflasyonist ve deflasyonist açıkta uygun politikayı seçmeyi
- Keynesyen "açık" kavramını bütçe açığından ayırt etmeyi
- 4. Basit Keynesyen Model ve Harcama Çarpanı
- Basit Keynesyen modelde denge gelirini kurmayı
- Harcama çarpanını marjinal tüketim eğiliminden hesaplamayı
- Çarpanın neden 1'den büyük olduğunu açıklamayı
- 5. Vergi, Transfer ve Denkleştirilmiş Bütçe Çarpanları
- Götürü vergi ve transfer çarpanını hesaplamayı
- Denkleştirilmiş bütçe çarpanının 1 olmasını açıklamayı
- Geliri sabit tutan harcama–vergi bileşimini bulmayı
- 6. Çarpanı Küçülten Unsurlar: Oransal Vergi ve İthalat
- Oransal vergili ve açık ekonomili çarpanı hesaplamayı
- Sızıntıların (tasarruf, vergi, ithalat) çarpana etkisini açıklamayı
- 7. Otomatik Stabilizatörler ve İhtiyari Politika
- Otomatik stabilizatörleri örnekleriyle tanımayı
- Otomatik stabilizatör ile ihtiyari politikayı ayırt etmeyi
- Stabilizatörlerin bütçe dengesine etkisini açıklamayı
- 8. Dışlama (Crowding-Out) Etkisi
- Dışlama etkisinin mekanizmasını sıralamayı
- IS ve LM eğrilerinin eğimine göre dışlamanın büyüklüğünü belirlemeyi
- Uyumlu para politikasının dışlamaya etkisini açıklamayı
- 9. Laffer Eğrisi
- Laffer eğrisinin neyi gösterdiğini ve biçimini açıklamayı
- Normal bölge ile yasaklayıcı bölgeyi ayırt etmeyi
- 10. Politika Gecikmeleri
- Dört politika gecikmesini sıralamayı
- İç ve dış gecikmeyi ayırt etmeyi
- Maliye ve para politikasını gecikmeler açısından karşılaştırmayı
- 11. Maliye Politikası ile Para Politikası İlişkisi
- Bütçe açığının finansman yollarını ve sonuçlarını açıklamayı
- Politika bileşimlerinin gelir ve faize etkisini belirlemeyi
- Mundell-Fleming sonuçlarını kur rejimine göre eşleştirmeyi
- 12. Genel Değerlendirme
- Maliye politikası kavramlarını bir arada özetlemeyi
- Çarpan sorularında doğru modeli ve çarpanı seçmeyi
Diğer konular
Sık sorulan sorular
KPSS'de Maliye Politikası konusundan kaç soru çıkar?
ÖSYM konu dağılımına göre Maliye Politikası, Maliye testinin yaklaşık %15'ini oluşturur; bu yaklaşık 6 soru demektir.
KPSS Maliye Politikası konusunda neler var?
1. Maliye Politikasının Tanımı ve Araçları, 2. Maliye Politikasının Amaçları, 3. Genişletici ve Daraltıcı Maliye Politikası, 4. Basit Keynesyen Model ve Harcama Çarpanı, 5. Vergi, Transfer ve Denkleştirilmiş Bütçe Çarpanları, 6. Çarpanı Küçülten Unsurlar: Oransal Vergi ve İthalat, 7. Otomatik Stabilizatörler ve İhtiyari Politika, 8. Dışlama (Crowding-Out) Etkisi, 9. Laffer Eğrisi, 10. Politika Gecikmeleri, 11. Maliye Politikası ile Para Politikası İlişkisi, 12. Genel Değerlendirme.
Giriş yapmadan kısa bir ders oku ve çözümlü 3 soru çöz; giriş yaparsan ilerlemen kaydedilir.